Ćwiczenia WYPADEK 2019

30 października br. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie zorganizowała ćwiczenia powiatowe pod kryptonimem „WYPADEK 2019”. Cele ćwiczeń było sprawdzenie funkcjonowania Powiatowego Planu Ratowniczego oraz procedur i praktycznego działania w przypadku wystąpienia zdarzenia kryzysowego, w tym przypadku zdarzenia drogowego z udziałem dużej ilości osób poszkodowanych.
Ćwiczenia poprzedzone były inspekcją gotowości operacyjnej jednostek ochotniczych straży pożarnych biorących w nich udział. O godzinie 10:30 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Dzierżoniowie wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodowym na drodze transportu rolnego pomiędzy miejscowościami Uciechów, Dobrocin, a Roztocznik. Po czym zadysponowane zostały pierwsze siły i środki na miejsce zdarzenie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia dokonano rozpoznanie z którego wynikało, iż w zdarzeniu udział brały trzy samochody osobowe i traktor rolniczy, jest wiele osób poszkodowanych oraz siły i środki są niewystarczające. Strażacy musieli zmierzyć się w przeprowadzeniem segregacji, ewakuować poszkodowane osoby z pojazdów, które znajdowały się w różnych położeniach oraz udzielić im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Oczywiście nie zabrakło podgrywek jedną z nich była sytuacja z zabezpieczeniem lądowiska dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego podczas którego jeden ze strażaków został rannych (ciało obce znajdujące się w klatce piersiowej w wyniku zerwania się elementu dachu pobliskiego budynku).
Ćwiczenia były świetnym sposobem na wykorzystanie różnych technik ratowniczych w ramach ratownictwa technicznego oraz umiejętności dowodzenia i koordynacji działań w przypadku tak rozbudowanego scenariusza.

Zdjęcia: Doba.pl