Dzień Strażaka

„Bogu na chwałę, ludziom na pożytek „

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja w dniu imienin patrona – Św. FLORIANA.

Święty FLORIAN był organizatorem i dowódcą oddziałów gaśniczych wchodzących w skład armii Imperium rzymskiego. Florian stał się oficjalnie świętym chroniącym od ognia dopiero w XVI wieku. W 1528 roku w Krakowie wybuchł pożar, który strawił znaczną część miasta, a w szczególności północną część Starego Miasta. Ocalał tam jedynie kościół pod wezwaniem Świętego Floriana. Odczytano to jako znak uznając, że patron uchronił kościół przed ogniem. Od tego też czasu Florian stał się patronem osób walczących z pożarem, opiekunem chroniącym przed ogniem.

Straż pożarna, dawniej straż ogniowa – zorganizowana formacja zajmująca się prewencją i walką z pożarami oraz pozostałymi zagrożeniami dla zdrowia i życia ludzkiego, dobytku oraz środowiska naturalnego. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym ewoluowała straż pożarna, która w chwili obecnej nie jest kojarzona tylko z gaszeniem pożarów. Są to tak zwane miejscowe zagrożenia: wypadki drogowe, wycieki niebezpiecznych substancji, zawalenia się budynków, usuwanie skutków anomalii pogodowych.

Dzień Strażaka jest dla braci strażackiej wielkim świętem, jednak w tym roku jest on szczególny, obchodzony w cieniu walki z potężnym wrogiem jakim jest epidemia koronawirusa, która spowodowała, że straż pożarna prowadzi nieustająca walkę nie tylko na służbie, ale też w czasie wolnym.

W dniu dzisiejszym podczas uroczystej zbiórki w ramach obchodów Dnia Strażaka bryg. mgr inż. Mariusz Piasecki Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie podziękował strażakom za dotychczasową służbę.

Jak podkreślił: Bycie Strażakiem to niezwykłe wyzwanie, to zaszczyt i obowiązek, to Służba innym, ciągła praca nad sobą, ciągłe doskonalenie własnych umiejętności.

W trakcie uroczystości przeczytane zostały rozkazy personalne awansujące strażaków na wyższe stopnie służbowe, a także odznaczenia.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Postanowieniem odznaczył

2 funkcjonariuszy BRĄZOWĄ ODZNAKĄ „ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ”

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji w korpusie oficerów nadał wyższe stopnie

2 funkcjonariuszom

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji w korpusie oficerów nadał pierwszy stopień oficerski

1 funkcjonariuszowi

Komendant Główny Rozkazem w korpusie aspirantów nadał wyższe stopnie służbowe

2 aspirantom

Dolnośląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu w korpusie podoficerów nadał wyższe stopnie służbowe

17 funkcjonariuszom

Dolnośląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu nadał pierwszy stopień podoficerski

2 funkcjonariuszom

 

foto2
foto3
foto4
foto5